@nprofile1q... Připadá mi, že tohle trochu ignoruje ten aspekt, že závislost typicky vzniká jako důsledek nějakého problému, resp. jako únik, a často se ji lze stejně snadno zbavit, když se daný problém vyřeší. (Viz američtí vojáci ve Vietnamu a užívání tvrdých drog.)
Taky přístup: „Kdyby lidé měli informace, rozhodovali by se lépe” je trochu mimo, protože takhle společnost nefunguje. Na každého působí různé tlaky a incentivy a i když o něčem víme, nemusí to nic změnit.