@nprofile1q... Tak sdílím to proto, že mi částečně některé postřehy zaujaly a i-rozhlas je kvalitní nepaywallovaný zdroj, ale současně ta popkulturní neurochemie je takový strašně zjednodušený model psychické reality... a v konečném důsledku asi svoboda zahrnuje mít čas a prostředky dělat věci, které lidi prostě baví... ale součástí toho je i zevšednění, tedy že je bavit přestanou.
Srovnávat "romantickou četbu" a návykové látky je v tomhle ohledu úplně mimo. Někdy mi to přijde jako složitá konstrukce, kterou si lidi zdůvodňují, že je postupně přestalo bavit něco, co je bavilo zamlada - "dokázal jsem si odvyknout" zní jako daleko větší success story než "jsem znuděný a už mi to nebaví" :-)